Sibultaim.
Ajalugu: hüatsindid muutusid Ees- ja Väike-Aasias juba 15. saj tunnustatud kultuurtaimeks. Taimed kuuluvad hüatsindiliste (Hyacinthaceae) sugukonda. Perekonnas on kolm liiki, aga sorte on üle 2000, Eestis kasvatatakse umbes 80 sorti.
Kasv
Õitsemisperiood: toas novembrist jaanuarini, aias maikuus. Jahedas ja valgusküllases ruumis õitseb taim pikemalt. Õied lõhnavad väga tugevalt, seega ei ole soovitatav panna neid magamistuppa.
Puhkeperiood: suvel, sibulaid hoitakse sel ajal soojas ruumis.
Kasvukohanõudlus
Temperatuur: kasvuperioodil ja kuivatis 23-25°C, hoidlas 18-20°C. Istutusjärgselt 9-13°C.
Substraat: kerge huumusrikas liivsaimuld.
Sobiv kasvukoht: tugevate tuulte eest kaitstud päikesepaisteline koht.
Hooldus toas
Väetamine: enne õitsemist kuni selle lõpuni 2 korda kuus kompleksväetisega.
Erihooldus: talvel koju toodud hüatsinditaime lehed pruunistuvad ja kuivavad hiljemalt mais. Seejärel võetakse sibul mullast välja, puhastatakse välistest lahtistest sibulasoomustest ja kuivanud juurtest ning hoitakse otsese päikesekiirguse eest kuni mahapanekuni jahedas ruumis.
Ümberistutus: pärast puhkeperioodi võib sibulad aeda istutada. Ajatatud sibul vajab aga aasta või paar kosumist, et sibul taastuks ja uuesti õiepunga moodustaks. Kui aga on tahtmine ise sibul jõuludeks õitsema saada, tuleb see sept või okt potti istutada ja jahedasse jätta.
Hooldus õues
Võimalikud häired
Haigused: hüatsindi-hahkhallitus, valgemädanik, rohehallitus, hüatsindi-bakterimädanik, tulbi-hahkhallitus, bakteriaalne märgmädanik, juuremädanik, tõusmepõletik, gladiooli-lehelaiksus, lillamädanik.Kahjurid: limukad, varreingerjas, nartsissikärbes. lestad, nälkjad, traatussid, öölaste röövikud, kõrvkärsakas.
Muu: kasvukadu.