Pages

pühapäev, 23. märts 2014

Miniroos

Rosa
Toas hooajataim, avamaal püsik.

Teised nimetused: kääbusroos, liliputroos.
Päritolumaa: Hiina. 
Ajalugu: miniroos on pärit kibuvitsa kääbuskasvulisest vormist Rosa chinesis 'Minima'. On andmeid, et neid kirjeldati juba aastal 1762 Miss Lawrence'i roosidena. Euroopasse jõudsid miniroosid arvatavasti 1810-ndate aastate paiku. Sordiaretus hoogustus aga alles 20. sajandi teisel poolel, sel ajal aretatud minirooside hulka kuuluvad järgmised rühmad: Roses Forever, Parade, Palace, Victrory, Kordana jt.

Kasv

Kõrgus: varieerub vastavalt sordile, pisemad on 10-15 cm kõrged, suuremad aga kuni pool meetrit. 
Õitsemisperiood: toas võib taim õitseda igal ajal, avamaal aga tavaliselt alates juuni lõpust, juuli algusest.
Puhkeperiood: oktoobrist märtsini.

Hooldus

Kastmine: parem on hoida mullapind pidevalt niiskena, taime soovitatakse kasta kas varahommikul või õhtujahedas. Samuti tasub hoiduda ka taime lehtede ja õite märjaks tegemisest. Talvel tuleb miniroosi kasta harvemini, kuid hoiduda siiski läbikuivamisest.
Väetamine: õitsemise ajal kaks korda kuus lämmastik- või roosiväetisega.
Ümberistutus: kui ei ole taime võimalik õue istutada, siis oleks hea roos peale õitsemist suuremasse potti istutada. Enne õue istutamist lõika taim tagasi.
Puhastamine: lõika õitsenud õied ära. Kui enam ühtegi õit pole, lõike tagasi.

Kasvukohanõudlus

Valgus: miniroos vajab päikeselist kasvukohta, paremini sobib talle hommikupäike. Kui õitsemisperiood juhtub talvisele ajale, on taimele vaja anda lisavalgust. 
Temperatuur: suvel 16-18, talvel 6-10.
Substraat: rammusam, must muld.
Õhuniiskus: talle meeldib niiske õhk, selle niiskusesisalduse tõstmiseks võib taime lähedale asetada veega täidetud anuma.
Sobiv kasvukoht: valgsuküllane, tuulevaiken ja õhurikas koht. Taim on üsna külmakindel, seega võib miniroosi suvel aeda istutada ja sinna jättagi. Seal võib temast areneda kena põõsas. Toas kipub ta välja venima ja õitsemine jääb vähemaks, pealegi kimbutavad neid toas soojadel suvepäevadel mitmed kahjurid ja haigused. Talveks võib taime uuesti tuppa tuua, kui valgust on piisavalt, hakkab ta uuesti õitsema. Kõige pimedamal ajal peale õitsemist lõika oskad 3-4 pungani tagasi ja aseta taim jahedasse. Veebruaris-märtsis too taim aga tagasi valgesse ja õhurikkasse ruumi.

Võimalikud kahjurid ja haigused

Lehtede kolletumine: ülekastmine.
Muld on pealt hallikarva: ülekastmine.
Haigused: roosi-jahukaste. 
Kahjurid: kedriklestad, lehetäid.